Hogy védekezzünk a penész ellen?
A penész kialakulása és annak helye a lakásokban
1. Penészedés okai és feltételei:
Magas páratartalom: A nedves környezet ideális feltételeket biztosít a penészgombák megtelepedéséhez és szaporodásához. A fürdőszobák, konyhák és rosszul szellőző helyiségek különösen veszélyeztetettek.
Hőhidak és hideg felületek: A rosszul hőszigetelt falakon és felületeken hőhidak alakulhatnak ki, ahol a hideg levegő miatt könnyen lecsapódik a pára, elősegítve a penész megjelenését.
Vizesedés: Az átvizesedett falak jobban meghűlnek, ezért ezeken a felületeken könnyebben megjelennek a penészgombák.
A penész eltávolítása házilag:
Költséghatékony, "low budget" penészeltávolító módszerek:
Ecet: Az ecet egy természetes, de hatékony szer a penész ellen. Spray-ként használva, az ecet a gomba legtöbb típusával szemben hatékony.
Szódabikarbóna: A szódabikarbónát vízzel elkeverve szivaccsal vihetjük fel a penészes felületre, majd alaposan tisztítsuk le.
Hypo: Sok kereskedelemben kapható penészeltávolító szer alapja a hypo+víz, amelyet valamilyen illatanyaggal kevernek.
Kereskedelemben kapható penészeltávolító szerek:
A boltokban kapható penészölő termékek gyors és hatékony megoldást nyújtanak, de a használatuk során ügyelni kell a megfelelő szellőzésre és a védőfelszerelésre. Pl.: Szavó, Brilliance, Ultra penészölő, stb. Majdnem minden hipernek kapható akár sajátmárkás terméke is.
Ha megszüntettük a probléma okozóját, csináljunk mélytisztítást és újrafestést:
Ha a penész mélyebben beivódott a falba, előfordulhat, hogy a falak fertőtlenítése és újrafestése szükséges penészgátló festékkel. Ebben az esetben vissza kell kaparni és csiszolni a glettet, akár vakolatik. Ezt követően érdemes egy penészölő szerrel átkenni a felületet, majd száradás után glettelhetjük és festhetjük a felületet.
Hogyan védekezzünk a penész ellen?
- Rendszeres szellőztetés: A lakás rendszeres és megfelelő szellőztetése segít csökkenteni a páratartalmat. Az optimális páratartalom nem csak egészségesebb, hanem a fűtésünkön is megtakaríthatunk!
- Páramentesítők használata: Páramentesítők alkalmazása a páratartalom szabályozására különösen hasznos lehet a nedvesebb helyiségekben. Nem kötelező vásárolni páramentesítő készüléket. Ha rendelkezünk klímával, akár annak a páramentesítő funkcióját is kipróbálhatjuk.
- Hőhidak megszüntetése: Hőszigetelő szakemberek bevonásával a megfelelő szigetelés és a hőhidak megszüntetése csökkenti a penészedés veszélyét.
- Nyílászárók légtömörsége és cseréje: Régi, rosszul szigetelt ablakok és ajtók cseréje, valamint megfelelő tömítése megakadályozza, hogy a hideg levegő bejusson a lakásba. Ha az ablakok környékén találunk penész, valószínű, hogy a nyílászáró húz, átengedi a hideg levegőt.
A hőszigetelés szerepe a penész kialakulásának megelőzésében
Hőszigetelés fontossága: A homlokzati hőszigetelés során szakembereink nem csak a falazatokat hőszigetelik, hanem kiemelt figyelmet fordítanak a csatlakozásokra és csomópontokra. A falazat szigetelése során a koszorúnál a függőleges és vízszintes pontokat össze kell kötni, illetve a nyílászárók esetén ha van rá lehetőség, forduljunk rá a spalettára. A jó minőségű hőszigetelés megszünteti a hőhidakat, így megakadályozza, hogy a pára a falakon lecsapódjon. A külső hőszigetelés egyaránt csökkenti a fűtési költségeket és biztosítja, hogy a falak melegek maradjanak, minimalizálva a penész kialakulásának kockázatát.
Hőszigetelő anyagok kiválasztása: A falazatok hőszigetelésére egyaránt ajánljuk a polisztirol és kőzetgyapot szigetelő tábláinkat. A penészes ingatlanok hőszigetelése során nem kötelező kőzetgyapotot használni. Elsőnek vizsgáljuk meg a penészgombák kialakulásának okát és ezek szerint válasszunk szigetelő anyagot.
Szeretne egy jó hőszigetelés kivitelező csapatot? Töltse ki űrlapunkat!
Érdekességek a penészről: miért világítanak egyes penészgombák?
A fluoreszkáló penészgombák jelensége:
Biolumineszcencia és fluoreszkálás: Bizonyos penészgombák olyan anyagokat termelnek, amelyek a UV fény hatására világítanak. Ez a természetes „fénykibocsátás” leginkább sötét helyeken észlelhető. Hogyan működik ez a jelenség?
Kémiai reakciók: A világító penészgombák olyan kémiai reakciókat indítanak el, amelyek során fény szabadul fel. Ezek a reakciók egyes speciális enzimek és fehérjék (pl. luciferin) közreműködésével mennek végbe.
Összegzésképpen kijelenthetjük, hogy a penészedés elleni szerek használatával nem oldjuk meg a probléma kialakulásának okát, de legalább ideiglenesen megszabadulunk az egészségre ártalmas penészgombáktól.
Hosszú távú megoldásként mindenképpen gondolkodjunk el a hőszigetelésen, ha pedig már rendelkezünk vele, akkor ellenőrizzük a cikkben említett csomópontokat. Kérdése van? Keresse fel ügyfélszolgálatunk!