Belső hőszigetelés - minden amit tudni kell
Miért lehet szükség belső hőszigetelésre?
A belső hőszigetelés akkor lehet indokolt, ha a külső hőszigetelés nem kivitelezhető, például műemlék épületek esetében, társasházaknál, vagy olyan helyzetekben, ahol az épület homlokzatát nem lehet megváltoztatni. Az is előfordul, hogy egy meglévő külső szigetelést egészítenek ki belülről, hogy javítsák a hőhatékonyságot és csökkentsék a fűtési költségeket.
Leggyakrabban olyan társasház tulajdonosok kérnek tőlünk ajánlatot a belső oldali hőszigetelésre, ahol nem lehetséges vagy nem engedélyezik a külső hőszigetelést.
A belső hőszigetelés előnyei:
- Költséghatékonyság: Sok esetben olcsóbb, mint a külső szigetelés.
- Gyors kivitelezés: Kisebb bontási munkákat igényel.
- Célzott megoldás: Egy-egy hidegebb falrész gyorsan szigetelhető, anélkül hogy a teljes épületet érintené.
- Energiahatékonyság növelése: Azonnal érezhetővé válik a fűtés hatása, mivel a falakat nem kell átmelegíteni.
Hátrányok és kockázatok:
- Páralecsapódás és penészedés: A belső szigetelés megváltoztathatja a falak páraviszonyait, ami nedvesedéshez és penészhez vezethet. Ennek elkerülése érdekében szükséges párazáró rétegek alkalmazása.
- Hőhidak kialakulása: Az utólagos szigetelés nem mindig képes megszüntetni a hőhidakat, ami hideg sarkokat és további problémákat eredményezhet.
- Térveszteség: A szigetelés helyet foglal el a lakótérből.
Szerelvények áthelyezése: Kapcsolók, fűtőtestek és egyéb elemek újrarendezése gyakran szükséges.
Ajánlott szigetelőanyagok és technológiák:
Multipor ásványi lapok: Kiváló hőszigetelő tulajdonságokkal és jó páraáteresztő képességgel rendelkeznek. Nem gyúlékonyak és diffúziónyitott rendszerben alkalmazhatók.
Zártcellás szigetelő lapok (XPS): Könnyű velük dolgozni, jó ár-érték arányúak, de páralecsapódás ellen további rétegek szükségesek.
Régi tipp: Régebben a szakik egy belső párazáró réteget alkalmaztak a falazat és a szigetelés közé. Véleményem szerint akár egy párafékező fólia helyett akár megpróbálhatjuk a 2 komponensű vízszigetelő anyagok felvitelét a falra. Fontos, hogy a szigetelő lapot ebben az esetben is fogas glettvassal rögzítsük.
Kőzetgyapot: Magas hőszigetelő képességű, kombinálható gipszkartonnal
Kivitelezési tipp: A gipszkarton szerkezet és a fal közé is érdemes tenni párazáró fóliát, mivel fontos, hogy ne csak a szigetelésbe, hanem a falazathoz se jusson el ilyenkor a pára! Természetesen a gipszkarton és a kőzetgyapot közé kötelező párazáró fóliát tenni.
Miért veszélyes belső oldali hőszigetelés?
Véleményem szerint olyan ingatlanok esetén alkalmazzuk a belső oldali hőszigetelést, amelyet ritkán használunk vagy tűzoltásként szeretnénk alkalmazni a belső hőszigetelést. Ha pedig elvégezzük, akkor próbáljuk betartani a fenti szabályokat.
Belső hőszigetelés hátránya
Sajnos egy belső oldali hőszigetelés esetén, ahogy a képen látható a falazat közepe meleg, visszaverődik a hő, míg a sarkok hidegek Ebben az esetben a külső koszorú, mivel nincs szigetelve, hűtí a falat, ezáltal egy plusz hőhíd keletkezett. Ezeken a pontokon penész fog keletkezni és nem csak nálunk, hanem a szomszédnál is.
Szeretné, ha mi végeznénk el a belső hőszigetelést?Igényeljen ingyenes helyszíni felmérést! |
Vizsgáljuk meg a falazatunk hőmérsékletét szigetelés nélkül.
Ha megnézzük a képet, láthatjuk hogy a 0 fok a falazatunk közepén helyezkedik el. A tégla falazat nem megy tönkre, bár a falazatunk -15 fokos külső hőmérséklet esetén hideg.
Belső hőszigetelés esetén:
Ha megnézzük a képet, láthatjuk, hogy a belső hőszigetelés előnye azonnal látható, hogy a meleg lesz a falazatunk. De a hátránya is azonnal látszik, hogy egy -15 fokos hőmérséklet esetén az egész téglafalazat, teljes keresztmetszetében átfagy, amely nagyon hamar tönkreteszi a szerkezetünket.
Vizsgáljuk meg külső hőszigeteléssel a falazatot:
Ebben az esetben egy nagyon hideg időjárási körülmények között se lesz fagyos szakasz a téglában, sőt a falazat belső oldalán is közel ugyanakkora hőmérsékletet tudunk elérni, mint a belső szigetelés esetén. Ebben az esetben pedig lesz egy erős, tömör hőtartó tömegünk a tégla falazat személyében.